3 / 6
slide
popis
 
   
 

Filmové laboratoře

Začátky laboratorního zpracování filmů ve Zlíně sahají až k samotnému vzniku filmového ateliéru v první polovině třicátých let minulého století, kdy firma Baťa založila vlastní studio reklamního filmu. Zpočátku sloužily laboratoře pro zpracování vlastní produkce. Jednalo se převážně o výrobu reklamních snímků a následně o dokumentární a výukové filmy.

Od roku 1942 se dostává na animovanou tvorbu a hrané filmy. Okamžitou konjunkturu přinesla poválečná léta. Provozy byly sice neveliké, ale na svou dobu moderně vybavené s vlastní metodikou i technikou pro senzitometrická měření, umožňující vyvolávat, kopírovat i oboustraně redukovat 35 mm i 16 mm filmy. Brzy jejich kapacita nestačila ani při třísměnném provozu. Rozhodnutí o stavbě nové samostatné laboratorní budovy souviselo s oddělením laboratorního provozu od vlastní budovy filmů a jeho převedení do rámce nově vzniklého podniku: Filmové laboratoře Barrandov Praha. Zlínským laboratořím byla svěřena výroba hromadných distribučních kopií.

V roce 2000 byla zahájena přestavba objektu s cílem rozšíření činnosti o speciální zpracování archivních obrazových materiálů. Tato specializace vedla k pořízení nové technologie pro kopírování poškozených a smrštěných filmových materiálů imerzním procesem. Vedle Národního filmového archívu v Praze tyto služby využívají další zákazníci, jak z tuzemska, tak i zahraničí.

Filmová práva a produkce

Bonton a.s., právní nástupce je filmovou produkční společností animovaného a hraného filmu.

Mezi nejpopulárnější animované filmy patří seriály populárních kreslených a loutkových postav jako je například Pat a Mat, Bob a Bobek, Spejbl a Hurvínek.

 

gallery thumbnail